עקרונות בהכשרה בכתיבה לארגונים

עקרונות בהכשרה בכתיבה לארגונים

עקרונות בהכשרה בכתיבה לארגונים

כפי שכבר נאמר, ההכשרה בכתיבה לארגונים, במיוחד הסדנאות הפנים ארגוניות הן פרי מחשבה רבה והתאמה מלאה לצרכים. דווקא משום שההכשרה היא קצרה יחסית, ובדרך כלל אינה עולה על 2 ימי הדרכה מלאים או 4 חצאי ימים, הרי שחשוב לדייק ולעסוק בתכנים החשובים כדי להשיג שיפור בכתיבה וחיסכון בזמן עבודה.

עקרונות בסדנאות הכתיבה של איילת צורי

המטרת ידע רב על המשתתפים

לעתים מזומנות, ישנם פערים בידע בכתיבה של המשתתפים. לדוגמה, בסדנה למבקרים פנימיים הייתה מבקרת שהתקדמה מתפקיד מינהלי לעומת משתתפת שהיא עורכת דין במקצועה. מתפקידה של המנחה, איילת צורי, לגשר על פערי הידע הללו. גישור זה הוא אפשרי עם הטכניקות או הטיפים כפי שקוראים להם המשתתפים הם רבים. עם ארסנל כה רחב בטיפים בכתיבה, מוצא כל משתתף את מקומו בסדנה ויוצא ממנה נשכר. גם אם אני כיום אנליסט בחברת השקעות ובעבר הייתי מתרגל באוניברסיטה, וכחלק מתפקידי זה עברתי קורסי כתיבה רבים, הרי שאם אני מקבל אישוש לכתיבה העסקית שלי, שעד כה עשיתי בה לפי האינטואיציה, או שאני מחדד לי עיקרון ששכחתי זה מכבר, אני מרגיש שהסדנה תרמה לתהליך העבודה שלי.

התמודדות עם רגשות במהלך הכתיבה

בשיטת צורי, השיטה לתקשורת כתובה שפיתחה איילת צורי, יש מקום רב לרגשות. בהשפעת היוגה, דוגלת שיטת צורי באיזון בין הרגש לבין ההיגיון, אלא שבמהלך ההדרכה אנו נותנים את הדעת על הרגשות שלנו, הרגשות של הקוראים ומפתחים כלים כיצד להתמודד עימם בהצלחה במהלך הכתיבה.

מיקום הסדנה בכתיבה

הסדנה בכתיבה הפנים ארגונית נערכת במתקני הארגון. לעובדה זו יש חשיבות פסיכולוגית רבה: היא מחזקת את תחושת השייכות של הסדנה לעולמות התוכן ולתפקוד הניהולי והמקצועי של המשתתפים; היא משדרת שהכתיבה היא חלק בלתי נפרד מהעבודה היומיומית. בנוסף, יש בכך מסר כי הסדנה בכתיבה היא לא עוד מקור בהעשרה, אלא כלי עבודה.

מי יכול להשתתף בסדנה בכתיבה

האבחנה מי יכול להשתתף בסדנה בכתיבה היא חדה וברורה: כל מי שעוסק בכתיבה יומיומית או שבועית לפחות של המסמכים הנדונים בסדנה. מאחר שהסדנה היא מעשית, hands-on, אין טעם לכלול בה משתתפים לשם הרחבת הידע. כתיבה היא מיומנות קשה ממילא, ומשתתף שאינו צריך את הכתיבה ככלי עבודה ימצא את עצמו משתעמם במהירות ויתרה מזו מפריע למירקם העדין של הסדנה.

התאמה מלאה לצורכי המשתתפים

סדנאות הכתיבה של איילת צורי מותאמות לגמרי לצורכי הכתיבה של המודרכים. הכתיבה היא ממילא משימה כה קשה למנהלים ולעובדים, שאם ההדרכה אינה מותאמת לצורכי ההדרכה במאת האחוזים, ממש כמו כפפה ליד, רבים הסיכויים שהיא לא תצלח, והעובדים והמנהלים ייצאו ממנה מאוכזבים. לא קל להביא עובדים להכשרה בכתיבה, ולעתים קרובות ההכשרה מלווה בחששות רבים של המשתתפים, הגם שהם אינם אומרים זאת. לכן, חשוב מאוד לקלוע לטעמם כבר בפעם הראשונה. כמו ברושם ראשוני, אין בהדרכה בכתיבה הזדמנות שנייה.

ההתאמה המלאה לצורכי המשתתפים נעשית באופן הבא:למעלה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות